Deutsch Version english version

 

Monitorowanie i telekontrola

Telemetryka pomoże obniżyć koszt transportu

Systemy telematyczne są coraz powszechniej wykorzystywane w branży ubezpieczeniowej do indywidualnej oceny kierowców na podstawie ich stylu jazdy. Dzięki temu doświadczony kierowca może zapłacić mniej za polisę. Telematyka, która skłania kierowcę do ostrożniejszej jazdy, może też ograniczyć liczbę wypadków drogowych i związanych z nimi kosztów. W Polsce takie rozwiązania dopiero raczkują, ale możliwość ich wykorzystania analizuje już większość towarzystw ubezpieczeniowych i firm transportowych, którym telematyka pomaga w zarządzaniu flotą i redukcji kosztów.

więcej »
Nowy biurowiec Instomu

Do nowego, własnego biurowca łódzka firma Instom przeprowadziła się w maju. Nowy budynek wyposażony został niemal we wszystkie najnowocześniejsze systemy automatyki budynków. Okazuje się, że to wystarcza, by stać się bardziej atrakcyjnym pracodawcą.

więcej »
Automatica. Firma teamtechnik zaprezentuje szybką analizę danych

Dzisiejsza automatyzacja jest inteligentna - generuje ogromne ilości danych. Potrzebna jest więc szybka i łatwa analiza i monitorowanie procesów i produktów oraz ich stała optymalizacja.

więcej »
Inteligenty dom obniża stres

Inteligenty dom może obniżyć stres – tak przynajmniej wynika z badań firmy Fibaro. Wystarczy wyobrazić sobie sytuację niebezpieczną taką jak pożar czy zalanie, a zwiększa się poziom napięcia emocjonalnego u każdego. Jednak u osób korzystających smart home reakcja na te sytuacje jest trzykrotnie niższą.

więcej »
Profesjonalne kamery termowizyjne FLIR 

Kamery termowizyjne T530 i T540 zaprojektowano z myślą o zaawansowanych pomiarach w sektorze energetycznym (produkcja i dystrybucja energii) i przemyśle, koncentrując się na wysokiej rozdzielczości urządzenia, prędkości pracy i zaawansowanej ergonomii.

więcej »
Dziki handel danymi

#OwnYourData to hasło, które pojawia się w międzynarodowych mediach coraz częściej. Wszystko za sprawą ruchu społecznego skupionego na walce o „demokratyzację rynku danych” i ochronę prawa do cyfrowej własności. Na tle przedstawianych przez jego liderów koncepcji, RODO wygląda jak zabawa dla amatorów, a wszystko za sprawą nowej technologii oddającej internautom kontrolę nad cyfrowymi informacjami.

więcej »
Zbliżeniowe czujniki optyczne – podział i zastosowanie

Niemal każda, mniej lub bardziej zaawansowana aplikacja w obszarze automatyki zawiera elementy detekcji. Do wykrywania obecności obiektów oraz ich cech stosowane są między innymi czujniki optyczne. W artykule opisano sposób działania i zastosowania czujników optycznych, inaczej zwanych czujnikami fotoelektrycznymi. Wybór ten nie był przypadkowy, gdyż dzięki dobrym parametrom technicznym czujniki optyczne zyskują coraz większą popularność i coraz szersze zastosowanie w praktyce inżynierskiej. Pomimo tego, iż zbliżeniowe czujniki indukcyjne są prawdopodobnie bardziej rozpowszechnione, to czujniki optyczne zdobywają rynek dzięki ich rozwojowi.

więcej »
Adeunis i ARC Informatique tworzą system zarządzania budynkiem (BMS)

Dwóch uznanych graczy na rynku technologii IoT integruje swoje rozwiązania z istniejącym systemem zarządzania budynkiem (BMS) wykorzystującym technologię LoRaWAN. Zespoły techniczne szpitala uniwersyteckiego Grenoble Alpes chciały mieć możliwość szybkiej i taniej kontroli urządzeń, bez potrzeby podłączania okablowania (do Ethernetu i zasilania). Szpital w Grenoble wysłał zapytanie do Adeunis i ARC Informatique o możliwość realizacji takiego systemu.

więcej »
Czujniki ruchu i obecności w przemyśle

Czujniki ruchu i obecności znajdują w obiektach przemysłowych zastosowanie głównie na dwóch polach: w systemach instalacji alarmowych oraz w systemach sterowania oświetleniem, w których powiązane zostają z oprawami oświetleniowymi bądź innymi urządzeniami przyłączonymi do nich w funkcji SLAVE. Żeby każda z tych instalacji wywiązywała się ze swoich zadań skutecznie, między jej wszystkimi elementami musi dochodzić do wzajemnej współpracy, czyli wymiany informacji, a następnie jej analizy i na koniec podejmowania zgodnej z algorytmem decyzji.

więcej »
Asseco stworzy inteligentne przystanki w Rzeszowie

Asseco Data Systems wdroży w stolicy Podkarpacia inteligentny monitoring wizyjny, który wykryje prywatnych przewoźników korzystających w nieuprawniony sposób z miejskich przystanków. To pierwszy tak innowacyjny system w Polsce.

więcej »
Kamera termowizyjna FLIR E53 do zastosowań w branży elektrycznej, mechanicznej i budowlanej

Nowy model serii FLIR Exx to zaawansowana kamera termowizyjna FLIR E53 do zastosowań w branży elektrycznej, mechanicznej i budowlanej. Choć to podstawowy model z serii Exx, to oferuje on taką samą klarowność obrazu, dokładność pomiaru i szereg innych niezawodnych funkcji, co inne modele z tej linii. E53 zwiększa dostępność zaawansowanego obrazowania termowizyjnego dla profesjonalistów i wykonawców szukających narzędzi do identyfikacji gorących punktów lub uszkodzeń przed awariami, które generują kosztowne naprawy.

więcej »
Inteligentna rozdzielnica Smart Panel – nowy produkt Schneider Electric

Inteligentna rozdzielnica Smart Panel to nowy produkt w grupie rozwiązań EcoStruxure Power firmy Schneider Electric, poszerzający ofertę cyfrowej architektury zarządzania budynkiem, dostarczając tym samym nową jakość specjalistom w przemyśle energetycznym. Smart Panel to produkt, który w istotny sposób przyczynia się do zwiększenia efektywności energetycznej przedsiębiorstw, prowadząc je ku pełnej automatyzacji i cyfryzacji.

więcej »