Deutsch Version english version

 

Gospodarka

Robotyzacja i AI zmieniają nawyki zakupowe

Coraz większą rolę w zakupach odgrywają robotyzacja i sztuczna inteligencja, które pozwalają szybciej i łatwiej składać zamówienia, przetwarzać faktury czy rozliczać się z dostawcami. Technologie umożliwiają też lepsze zarządzanie czasem pracowników, którzy nie muszą się zajmować manualną pracą związaną z przetwarzaniem zamówień czy obsługą faktur, a mogą się skupić na strategicznych zadaniach. Wykorzystanie technologii wymaga jednak od pracowników całkiem nowych kompetencji.

więcej »
Polski Solar Holding realizuje projekty na Dolnym Śląsku

Unijne dofinansowanie na realizację dwóch proekologicznych projektów w gminach Stara Kamienica i Prusice na Dolnym Śląsku pozyskał Polski Solar Holding. W efekcie na dachach około 400 domów pojawią się panele słoneczne. PSH już planuje kolejne działania w obszarze produkcji i dystrybucji energii ze źródeł odnawialnych.

więcej »
Jednolity rynek cyfrowy przyniesie gospodarce UE miliardy euro

Wdrożenie jednolitego rynku cyfrowego w UE pomoże uzyskać dodatkowe 415 mld euro przepływu. Nowe technologie i transformacja cyfrowa oznaczają więc ogromną szansę, ale wiążą się także z poważnymi zagrożeniami. Fake newsy, bezpieczeństwo dzieci w internecie, rozwój sztucznej inteligencji, bezpieczne zakupy online i bankowość elektroniczna to tylko niektóre z nowych wyzwań, które stoją przed europejskimi gospodarkami. Te zagadnienia będą poruszane w trakcie Europejskiego Miesiąca Cyberbezpieczeństwa, unijnej inicjatywy, która ma promować odpowiedzialne korzystanie z internetu.

więcej »
Innowacyjne rozwiązania ratują życie

Nowoczesne technologie mogą uratować życie kierowcy i pasażerów. Inteligentne czujniki zauważą brak rąk na kierownicy i poinformują służby o potencjalnym wypadku.

więcej »
Elektryczny autobus wjedzie do galerii handlowej

Na ulicach polskich miast pojawia się coraz więcej takich pojazdów. Według prognoz PSPA w ciągu najbliższych 10 lat będzie ich już ponad 3,5 tysiąca.  A Polska może odegrać w Europie wiodącą rolę w tym zakresie.

więcej »
KE chce wspierać rynek baterii

Elektromobilność to trend, który obejmuje nie tylko Polskę, lecz także całą Europę, Stany Zjednoczone czy Azję. W ubiegłym roku w Chinach sprzedano już ok. 100 tys. autobusów elektrycznych i około miliona samochodów z napędem zeroemisyjnym. Według prognoz Międzynarodowej Agencji Energii pomiędzy 2020 a 2030 rokiem nastąpi wyrównanie całkowitego kosztu posiadania samochodów z silnikiem spalinowym i aut elektrycznych, biorąc pod uwagę koszt zakupu, serwisu i ich utylizacji. To przyczyni się z kolei do skokowego wzrostu ich popularności i sprzedaży.

więcej »
Hybrydowy układ sterowania silnikiem

Firma Rittal poszerzyła swoje portfolio produktowe o innowacyjny hybrydowy układ sterowania silnikiem. Kompaktowe i wielofunkcyjne urządzenie przeznaczone jest do instalacji na systemie szyn RiLine Compact, pozwala zaoszczędzić wiele miejsca w szafie oraz charakteryzuje się łatwym i szybkim montażem.

więcej »
InSites 4.0 ułatwi zarządzanie obiektami przemysłowymi

Indoorway wprowadza na rynek nowy zestaw narzędzi InSites 4.0, służący poprawie bezpieczeństwa, transparentności oraz wydajności procesów produkcyjnych i logistycznych. Dzięki tej usłudze zarządcy fabryk i magazynów zyskają dostęp do danych o ruchu wewnątrz budynków z dokładnością do 20-30 cm. Tak dokładne statystyki pomogą im w optymalizacji procesów, ograniczeniu kosztów oraz wprowadzeniu lub usprawnieniu metod zarządzania w duchu lean i przemysłu 4.0.

więcej »
WhatsApp Business dla komunikacji korporacyjnej

Nowy kanał komunikacyjny WhatsApp Business uruchamia Infobip, globalna platforma komunikacyjna dla biznesu. Za pośrednictwem tego kanału firmy będą mogły dotrzeć do 1,5 miliarda użytkowników w 180 krajach.

więcej »
Na światowych rynkach wzrasta ilość robotów i miejsc pracy

Część przedsiębiorców uważa, że w najbliższym czasie osiągnie sukces i z optymizmem patrzy w najbliższą przyszłość. Ale prawie połowa firm i przedsiębiorstw odczuwa rosnącą niepewność. Dla dyrektorów z krajów regionu EMEA największe zagrożenie dla rozwoju stanowi zatrudnienie i utrzymanie pracowników. Z kolei co czwarta firma oczekuje, że do końca roku zostanie przejęta przez inny podmiot.

więcej »
Druk 3D zmienia przemysł

Oszczędności, przyspieszenie procesu produkcji i lepsze dopasowanie do potrzeb klienta końcowego - tak druk 3D wpływa na przemysł. Nowe materiały przyspieszają proces zmiany przemysłu.

więcej »
Technologie bezprzewodowe koniecznością dla IIoT

Przemysłowe systemy komunikacji oferują możliwości zwiększenia efektywności i elastyczności produkcji. W zależności od specyfiki przedsiębiorstwa dzięki nowoczesnym systemom łączności można odbierać dane nawet z odległych stacji i urządzeń do których dostęp bywa utrudniony. Można śmiało powiedzieć, że technologie bezprzewodowe to odpowiedź na całą filozofię Przemysłu 4.0.

więcej »