Deutsch Version english version

 

Inne

Studenci z PWr zaprezentowali swój nowy bolid

Co najmniej dwa miliony złotych i 250 dni pracy siedemdziesięcioosobowego zespołu potrzeba by zbudować prawdziwy bolid. Studenci Politechniki Wrocławskiej skupieni w zespole PWR Racing Team, zrobili to już po raz dziewiąty. Swój wóz oznaczyli symbolem RT 09.

więcej »
Dziki handel danymi

#OwnYourData to hasło, które pojawia się w międzynarodowych mediach coraz częściej. Wszystko za sprawą ruchu społecznego skupionego na walce o „demokratyzację rynku danych” i ochronę prawa do cyfrowej własności. Na tle przedstawianych przez jego liderów koncepcji, RODO wygląda jak zabawa dla amatorów, a wszystko za sprawą nowej technologii oddającej internautom kontrolę nad cyfrowymi informacjami.

więcej »
Kamera FLIR T500 zdobywa nagrodę

Spółka FLIR Systems, Inc. ogłosiła, że seria FLIR T500 zdobyła tytuł „Red Dot: Best of the Best” za rok 2018. Nagroda ta jest przyznawana za design produktu jako główna nagroda dla najlepszych urządzeń w swojej kategorii. To już drugi produkt FLIR, który w ciągu dwóch lat zdobył tę nagrodę.

więcej »
Polski robot edukacyjny zabierze dzieci w marsjańską przygodę

Skriware, warszawski startup dostarczający rozwiązania edukacyjne oparte o technologię druku 3D, wprowadza na rynek serię produktów mających na celu rozbudzenie ciekawości dzieci w zakresie nauk ścisłych, robotyki i kreatywnego myślenia. Wydrukowany w 3D robot, oraz platforma e-learningowa z kursem "Destination: Mars", pomogą uczniom rozwinąć umiejętności związane z drukiem 3D, programowaniem i inżynierią, a także pokażą im, że nauka może być świetną zabawą, znacznie wykraczającą poza znane im schematy edukacji.

więcej »
Roboty edukacyjne już w ponad 300 polskich szkołach

Nauka programowania na stałe zagościła w edukacji. Już w ponad 300 polskich szkołach dzieci uczą się programowania przy pomocy robota Photon. To urządzenie, które rozwija się wraz z dzieckiem i jest przeznaczone dla dzieci nawet w wieku przedszkolnym. Na rynku pojawia się coraz więcej tego typu inicjatyw. Producenci dostarczają urządzenia, które dzieci mogą samodzielnie złożyć i zaprogramować je z użyciem aplikacji, najczęściej opartych na języku programowania Scratch.

więcej »
Politechnika Śląska coraz atrakcyjniejsza dla młodych inżynierów

Studenci Politechniki Śląskiej od 30 października 2017 r. mogą się cieszyć zupełnie nową Pracownią Sensoryki i Sieci Przemysłowych. Sponsorem laboratorium jest partner przemysłowy uczelni –  firma ifm electronic.

więcej »
Energia geotermalna – bezemisyjna i perspektywiczna! Porozmawiajmy o niej!

Idea wykorzystania zasobów geotermalnych do celów ciepłowniczych w Polsce liczy sobie już blisko 40 lat – w 1981 r. na Podhalu ukończono wiercenie otworu – Bańska IG 1. Był to pierwszy otwór wiertniczy w Polsce, z którego wydobywana woda geotermalna posłużyła do ogrzewania budynków i innych instalacji w ramach uruchomionego na przełomie lat 80-tych i 90-tych XX w. Doświadczalnego Zakładu Geotermalnego PAN Bańska – Biały Dunajec. Kilka lat później założono Geotermię Podhalańską (obecnie PEC Geotermia Podhalańska S.A.), która do dzisiaj realizuje geotermalny projekt ciepłowniczy na Podhalu. Obiekty IGSMiE PAN służą m.in. różnorodnym pracom badawczo-rozwojowym z zakresu geotermii.

więcej »
Testy 5G w Polsce już w przyszłym roku

Pierwsze testy technologii 5G przeprowadzone będą w 2019 roku - informuje Orange Polska. Operator przewiduje, że komercyjnie sieć mobilna nowej generacji wystartuje w 2020 roku. Specjaliści podkreślają, że kluczowa dla rozwoju 5G w naszym kraju będzie dostępność odpowiednich zasobów pasma.

więcej »
Ochrona przed dotykiem pośrednim w urządzeniach elektrycznych

Ochrona przeciwporażeniowa jest kojarzona głównie z przeciwdziałaniem skutkom rażenia prądem elektrycznym w warunkach normalnej pracy urządzeń, przy braku uszkodzeń. Chodzi tu o podstawową ochronę przed dotykiem bezpośrednim, który ma miejsce przy dotknięciu części czynnych, będących w normalnych warunkach pracy urządzenia pod napięciem. Tymczasem równie ważna jest ochrona przed dotykiem pośrednim, gdyż sytuacje w których może do niego dojść są niewiele rzadsze niż w przypadku dotyku bezpośredniego.

więcej »
Praca na wysokości w pobliżu linii wysokiego napięcia

Prace na wysokości, w obrębie linii i urządzeń elektroenergetycznych należą do szczególnie niebezpiecznych. Porażenie prądem jest w tym przypadku jednym z najczęstszych powodów śmiertelnych wypadków. Jakich zasad należy przestrzegać, aby zapewnić sobie maksimum bezpieczeństwa?

więcej »
ARCHOS Citee Connect: elektryczna hulajnoga z Androidem

ARCHOS Citee Connect to zaprojektowana we Francji elektryczna hulajnoga, fabrycznie wyposażona w komputer pokładowy z Androidem. W kierownicy e-pojazdu umieszczony został panel kontrolny z 5-calowym ekranem. Użytkownik może monitorować zużycie energii, bezpiecznie nawigować po mieście i korzystać z wielu dodatkowych funkcji, dzięki wsparciu dla aplikacji mobilnych.

więcej »
Kobot - mój nowy kolega

Obecnie ludzie i roboty potrafią stworzyć dobrą drużynę, ale tylko wtedy, gdy zmechanizowany kolega dokładnie wie, co robi człowiek z nim współpracujący. Pokazujemy, co potrafią koboty i jak rozwija się ta technologia.

więcej »