Deutsch Version english version

 

Raporty branżowe

Internet najczęstszym doradcą

Dla ponad 60 proc. Polaków internet to podstawowe źródło informacji o produktach i usługach finansowych. Dopiero na drugim miejscu znajdują się rekomendacje rodziny i znajomych oraz porady doradców finansowych. Polacy są dość ostrożni w swoich decyzjach. Większość trzyma oszczędności na bieżącym koncie bankowym, lokacie krótkoterminowej lub w gotówce. Na fundusze inwestycyjne decyduje się zaledwie 11 proc. mieszkańców Polski.

więcej »
Nowe technologie szansa dla budownictwa

Brak wykwalifikowanych pracowników i rosnące koszty działalności mogą doprowadzić do nowego kryzysu w branży budowlanej. W ciągu następnych czterech lat wzrost firm budowlanych w regionie północnej i południowej Europy wyniesie średnio 2,5 proc. rocznie. W przypadku firm z Europy Wschodniej i Środkowej będzie to 4,4 proc. Mimo tej dobrej sytuacji niewykluczone jest, że firmy budowlane czeka kolejny kryzys.

więcej »
Nowe technologie poprawią jakość opieki zdrowotnej

Średnia długość życia stale się wydłuża, ale za to dopadają nas choroby przewlekłe. Powodem jest nie najwyższy poziom ochrony zdrowia. Pomóc w tym mogą nowe technologie i wzrost popularności urządzeń mobilinych.

więcej »
Efektywność energetyczna - sposób na wymierne oszczędności

Efektywność energetyczna to coraz popularniejszy temat, choć wciąż polskie przedsiębiorstwa produkcyjne mają sporo do nadrobienia w tej dziedzinie. A warto, gdyż przemyślane inwestycje w instalacje o wysokiej sprawności energetycznej to prosta droga do obniżenia kosztów operacyjnych związanych z wykorzystaniem energii niezbędnej w działalności przedsiębiorstwa.

więcej »
Ogniwa hamują rozwój elektromobilności

Elektromobilność to ostatnio modne słowo. Na przeszkodzie w popularyzacji aut elektrycznych stoją jednak baterie. Przy niskich temperaturach tracą swoją moc, przy wysokich grożą wybuchem. Poza tym są drogie w produkcji i… energochłonne. Z tymi wadami walczą naukowcy amerykańscy przy pomocy między innymi polskich firm.

więcej »
Blockchain zdobywa Europę

Wydatki na technologię blockchain rosną w europie z prędkością 80,2 proc. rdr - szacują analitycy z międzynarodowej firmy badawczej IDC. Według jej najnowszego raportu, Europa to drugi co do wielkości rynek dla tej technologii. Prym wiodą Stany Zjednoczone, gdzie inwestorzy pompują w nią największy kapitał. Według IDC po blockchain najchętniej sięgają branże finansowa, produkcyjna i usługowa.

więcej »
Big Data zmienia auta Hondy

W minionym roku Honda przeznaczyła na badania i rozwój 6.2 miliarda dolarów. Sporą część tego budżetu przeznaczono na modernizację fabryk w duchu przemysłu 4.0. Z oficjalnych doniesień wiadomo, że firma inwestuje w sztuczną inteligencję i analitykę Big Data, które mają pomóc w optymalizacji procesów produkcyjnych i tworzeniu bezpieczniejszych oraz bardziej spersonalizowanych aut.

więcej »
Cyfrowa transformacja wyzwaniem dla firm produkcyjnych

Jak wynika z raportu KPMG International pt. „Global Manufacturing Outlook. Transforming for a digitally connected future”, dwie trzecie prezesów firm produkcyjnych jest gotowych na przeprowadzenie radykalnych zmian modelu operacyjnego w swojej organizacji. Ponad połowa CEO z globalnych firm spodziewa się, że od 1 roku do 3 lat zajmie osiągnięcie zwrotów z inwestycji w cyfrową transformację.

więcej »
Raport UKE: Spada liczba aktywnych kart SIM

Od kilku już lat spada w Polsce liczba aktywnych kart SIM. Wysyłamy mniej wiadomości tekstowych, ale za to częściej komunikujemy się używając mobilnych komunikatorów oraz portali społecznościowych. Takie wnioski można wysnuć z danych opublikowanych przez Urząd Komunikacji Elektronicznej w corocznym „Raporcie o stanie rynku telekomunikacyjnego w Polsce w 2017 roku”.

więcej »
Digitalizacja to najlepszy sposób na poznanie smaku przyszłości

Z samej definicji, branża spożywcza i napojów podlega stałym i szybkim zmianom. Towary te muszą być na bieżąco uzupełniane, dopasowując się do coraz to nowych oczekiwań ze strony rynku.

więcej »
Nadchodzi Przemysł 5.0

Dzięki nowym technologiom świat rozwija się dziś szybciej niż kiedykolwiek wcześniej. Czwarta rewolucja przemysłowa trwa w najlepsze, tymczasem na horyzoncie widać już mglisty zarys kolejnej. Na wzór poprzednich stanowi ona mieszankę zdumiewających obietnic, ciężkich wyzwań i niechybnych konsekwencji. Jakie będą fabryki przyszłości?

więcej »
Big Data i AI w służbie sieci Starbucks

O tym, że zdobywanie danych i ich umiejętne przetwarzanie może przynieść wymierne korzyści nie trzeba nikogo przekonywać. Umiejętność tę zdobyła i wykorzystuje sieć kawiarni Starbucks.

więcej »