Deutsch Version english version

 

Raporty branżowe

Robotyka w medycynie światowym standardem

Robot chirurgiczny da Vinci znacznie ułatwia lekarzom wykonywanie operacji i skomplikowanych zabiegów. Pacjent operowany przy pomocy robota potrzebuje mniej leków, mniej krwi do transfuzji i szybciej wraca do zdrowia, bo ryzyko wystąpienia powikłań jest ograniczone do minimum. W szpitalach na całym świecie jest już ponad 4,5 tys. robotów chirurgicznych da Vinci, a w Stanach Zjednoczonych zabiegi przeprowadzane przez takie maszyny stały się standardem. W Polsce takie urządzenia są zaledwie trzy. 

więcej »
Pierwszy wysokotemperaturowy czujnik pola magnetycznego z grafenu

Innowacyjny czujnik pola magnetycznego testują naukowcy z Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych. Pionierskie rozwiązanie będzie działać w ekstremalnych temperaturach. Technologia może znaleźć zastosowanie w produkcji samochodów elektrycznych, urządzeń przemysłowych czy sprzęcie dla wojska. Źródłem sukcesu jest wykorzystanie grafenu. Tak zaawansowanych prac nie prowadził jeszcze nikt.

więcej »
Druk atramentowy wyprze laserowy?

W ciągu ostatnich lat narosło wiele mitów, które jednoznacznie przewidują eliminację druku dokumentów w biznesie. Zdaniem wielu ma to być bezpośrednim następstwem powszechnej digitalizacji.

więcej »
Badanie cyberbezpieczeństwa w działach IT

Międzynarodowy Instytut Badania Rynku IDC opublikował wyniki ostatniego badania z zakresu bezpieczeństwa IT w niemieckich przedsiębiorstwach. Badanie przeprowadzone ze wsparciem firmy baramundi dowodzi, że wiele organizacji nadal nie posiada wystarczającej ochrony przed atakami skierowanymi na ich infrastrukturę IT.

 

więcej »
Ataki hakerów na MSP kosztują miliardy

Zmienia się charakter ataków hakerskich. W 2018 roku coraz więcej jest tzw. cryptominers związanych z pozyskiwaniem kryptowalut oraz ataków DDoS. Tego typu zdarzenie 24.09 zablokowało w Polsce setki stron, kont pocztowych i ważne aplikacje.

więcej »
Przemysł 4.0 zwiększa zapotrzebowanie na narzędzia pomiarowe

Rozwój  Internetu Rzeczy zmienił oblicze przemysłu, a firmy produkcyjne niezależnie od wielkości, chcąc pozostać konkurencyjne, dążą do automatyzacji swoich systemów i wdrożenia nowoczesnych technologii pomiarowych, takich jak metrologia wymiarowa. Wpływ megatrendu, jakim jest Przemysł 4.0, jest szczególnie istotny w segmentach produkcji dyskretnej, gdzie kontrola niemal od zawsze była najważniejszym elementem każdego etapu procesu wytwórczego. Obowiązujące w Europie rygorystyczne przepisy dotyczące jakości produktu i kosztów gwarancji sprawiły, że region stał się ogromnym rynkiem dla najnowocześniejszych urządzeń z zakresu metrologii wymiarowej.

więcej »
Energia dla przemysłu - raport

Energia elektryczna jest jednym z decydujących czynników decydujących o kosztach produkcji i – co za tym idzie – konkurencyjności przedsiębiorstw.  Problem jest jednak w tym, że w Polsce głównym nośnikiem energii pierwotnej jest wysokoemisyjny węgiel, mocno kolidujący z polityką klimatyczną Unii Europejskiej, która zmierza do tzw. dekarbonizacji gospodarki. Obserwując sytuację w krajowej energetyce, na niedawno utworzonym u nas rynku mocy oraz giełdach, w odniesieniu do cen energii, węgla i uprawnień do emisji dwutlenku węgla, przedsiębiorcy mają powody do niepokoju.

więcej »
Rynek komputerów kurczy się

Klienci mają coraz większe wymagania względem komputerów. Te z wysokiej klasy procesorami, rozbudowaną pamięcią RAM, pamięcią flash i hybrydowymi dyskami twardymi sprzedają się coraz lepiej. Rośnie też rynek komputerów premium i przeznaczonych dla graczy. Spada za to sprzedaż komputerów stacjonarnych, desktopów i laptopów, za którą w dużej mierze odpowiada ekspansja smartfonów. Do urządzeń mobilnych wprowadzane są kolejne innowacje.

więcej »
Internet najczęstszym doradcą

Dla ponad 60 proc. Polaków internet to podstawowe źródło informacji o produktach i usługach finansowych. Dopiero na drugim miejscu znajdują się rekomendacje rodziny i znajomych oraz porady doradców finansowych. Polacy są dość ostrożni w swoich decyzjach. Większość trzyma oszczędności na bieżącym koncie bankowym, lokacie krótkoterminowej lub w gotówce. Na fundusze inwestycyjne decyduje się zaledwie 11 proc. mieszkańców Polski.

więcej »
Nowe technologie szansa dla budownictwa

Brak wykwalifikowanych pracowników i rosnące koszty działalności mogą doprowadzić do nowego kryzysu w branży budowlanej. W ciągu następnych czterech lat wzrost firm budowlanych w regionie północnej i południowej Europy wyniesie średnio 2,5 proc. rocznie. W przypadku firm z Europy Wschodniej i Środkowej będzie to 4,4 proc. Mimo tej dobrej sytuacji niewykluczone jest, że firmy budowlane czeka kolejny kryzys.

więcej »
Nowe technologie poprawią jakość opieki zdrowotnej

Średnia długość życia stale się wydłuża, ale za to dopadają nas choroby przewlekłe. Powodem jest nie najwyższy poziom ochrony zdrowia. Pomóc w tym mogą nowe technologie i wzrost popularności urządzeń mobilinych.

więcej »
Efektywność energetyczna - sposób na wymierne oszczędności

Efektywność energetyczna to coraz popularniejszy temat, choć wciąż polskie przedsiębiorstwa produkcyjne mają sporo do nadrobienia w tej dziedzinie. A warto, gdyż przemyślane inwestycje w instalacje o wysokiej sprawności energetycznej to prosta droga do obniżenia kosztów operacyjnych związanych z wykorzystaniem energii niezbędnej w działalności przedsiębiorstwa.

więcej »