Deutsch Version english version

 

Opinie

Ethernet w sieciach przemysłowych

O znaczeniu ethernetowych sieci przemysłowych mówi Wiktor Kozioł – produkt manager w firmie CSI

więcej »
Jak wybrać silnik elektryczny

Rozmowa z Justyną Rudnik z dział marketingu firmy Beckhoff

więcej »
Coboty szansą na większą konkurencyjność

Roboty współpracujące to zdecydowanie wielka szansa dla zakładów produkcyjnych chcących zwiększyć przewagę konkurencyjną. Szansa ta wynika jednak nie tyle z faktu samej dostępności cobot’ów, co z tego jak zmieniły się te maszyny na przestrzeni ostatnich lat.

więcej »
Bezpieczeństwo maszyn w czasach Przemysłu 4.0

Integralną częścią Przemysłu 4.0 jest Internet of Things – niezwykle modny ostatnimi czasy termin, przy czym producenci rozwiązań wpisywanych w to hasło skupiają się przede wszystkim na jego pierwszej części.

więcej »
Digitalizacja to najlepszy sposób na poznanie smaku przyszłości

Z samej definicji, branża spożywcza i napojów podlega stałym i szybkim zmianom. Towary te muszą być na bieżąco uzupełniane, dopasowując się do coraz to nowych oczekiwań ze strony rynku.

więcej »
KE chce ograniczyć produkcję tworzyw sztucznych

W styczniu Komisja Europejska przedstawiła „Europejską strategię na rzecz tworzyw sztucznych w gospodarce o obiegu zamkniętym”, w której dość jednoznacznie można było odczytać plany istotnego ograniczania wprowadzania tworzyw sztucznych na rynek. 60 tys. firm w Europie z branży produkcji i przetwórstwa tworzyw sztucznych miało się czego obawiać, a wszystko to w wyniku zanieczyszczeń mórz i plaż oraz problemu, jaki mamy z recyklingiem odpadów wytworzonych z tego materiału. Przedstawiona w maju propozycja dyrektywy, która miała uszczegółowić założenia przyjęte w strategii, nie jest już tak kategoryczna. W niektórych kręgach słychać nawet z tego powodu głosy rozczarowania.

więcej »
Przemysł 4.0 nie w polskich fabrykach

Analitycy z firmy doradczej ASD Consulting sprawdzili, na ile czwarta rewolucja przemysłowa wpłynęła na inwestycje polskich producentów w technologie. Badanie odkrywa smutny obraz rodzimego przemysłu, gdzie większość firm nie rozpoczęła jeszcze procesu cyfrowej transformacji. Doskonale widać to po sposobie pozyskiwania danych produkcyjnych. Aż 84 proc. menedżerów produkcji przyznało, że w ich firmach takie informacje zapisywane są ręcznie.

więcej »
Luki w zabezpieczeniach okazją dla hakerów

W Unii Europejskiej trwają prace nad regulacjami prawnymi, przedsiębiorstwa ponoszą straty, a cyberprzestępcy zacierają ręce. Okazuje się, że w Polsce już 44 proc. firm poniosło straty w wyniku cyberataków. Dziurawe jak sito są urządzenia, które mają pracować w ramach internetu rzeczy. Szacuje się, że aż 70 proc. z nich może być przejęte bez większych problemów przez hakerów.

więcej »
Cyfryzacja kraju nabiera tempa. Do 2025 roku wszystkie gospodarstwa domowe w Polsce będą miały dostęp do szybkiego internetu

Powszechny dostęp do szerokopasmowego internetu o prędkości 100 Mb/s we wszystkich gospodarstwach domowych przed 2025 rokiem oraz ponad 30 tys. szkół podłączonych do szybkiej i bezpiecznej sieci OSE do 2020 roku – to kluczowe rządowe założenia dotyczące cyfryzacji. Unijne środki na ten cel są wydatkowane zgodnie z planem. Jednocześnie rząd pracuje nad zapewnieniem bezpieczeństwa sieci, czemu ma służyć przyjęty niedawno projekt ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa.

więcej »
Robotyzacja może rozwiązać problem niedoboru pracowników w Polsce

Robotyzacja może mieć pozytywny wpływ na poziom płac w polskiej gospodarce oraz rozwiązać problem niedoboru pracowników, który hamuje rozwój firm. Inwestycja w roboty przemysłowe w zależności od branży to koszt od kilkuset tysięcy do miliona złotych, ale na ogół bardzo szybko się one zwracają – nawet już po roku czy dwóch, zwiększając wydajność i konkurencyjność przedsiębiorstwa. Dzięki temu redukuje koszty i zapewnia dodatkowe przychody. W Polsce najwięcej takich urządzeń pracuje w przemyśle motoryzacyjnym, chemicznym i metalowym.

więcej »
Pracodawcy powinni postawić na budowanie relacji z pracownikami

Świadomość potrzeb pracownika i zbudowanie z nim pełnej relacji to klucz do sukcesu firmy – przekonuje dr Mateusz Grzesiak, psycholog biznesu. Szczęście pracownika przekłada się na jego produktywność i kreatywność. Z badań wynika, że zadowolony pracownik jest o 43 proc. bardziej produktywny. Młode pokolenie ceni przede wszystkim możliwość samorealizacji, podnoszenia kwalifikacji i dobre relacje w firmie, w tym partnerskie z przełożonym. Polskie firmy rzadko jednak inwestują w budowanie nowoczesnej relacji z pracownikiem. Rocznie na szkolenia wydają nieco mniej niż 200 zł, kuleją też relacje interpersonalne.

więcej »
Przemysł stawia na automatykę. Systemy modułowe zapewnią szybką implementację i łatwość obsługi

Z roku na rok automatyzacja znajduje zastosowanie w kolejnych dziedzinach. Dzięki jej wdrożeniu firmy mogą poprawić produktywność, jakość i przede wszystkim szybkość produkcji. Maszyny popełniają też mniej błędów od ludzi. Coraz więcej maszyn podłącza się też do Internetu. Przyszłością automatyki w przemyśle są modułowe systemy, które dostarczają żądaną funkcjonalność, a nie poszczególne, pojedyncze urządzenia. Ich zaletą jest przede wszystkim szybkość wdrożenia, ale również łatwiejsza obsługa linii produkcyjnej. W ciągu 5 lat rynek automatyki przemysłowej osiągnie wartość blisko 240 mld dolarów.

więcej »