Deutsch Version english version

 

Finanse

PARP dofinansuje wdrażanie innowacji w Polsce wschodniej

Małe i średnie przedsiębiorstwa z Polski wschodniej mają szanse na dofinansowanie w wysokości nawet 7 mln zł na inwestycje związane z wdrażaniem innowacji. Wnioski o dofinansowanie można składać w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości do końca lipca.

więcej »
Wzrasta zagrożenie oszustw przy płatnościach internetowych

W Polsce jeszcze nie, ale na świecie wzrasta liczba oszustw w handlu internetowym. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy zetknęła z tym co piąta firma. Jak wynika z badań EY i Nethone straty mogą być bardzo duże. Najbardziej niebezpieczne są transakcje wykonywane za pomocą kart płatniczych, a te stanowią 10% ogółu.

więcej »
Karty płatnicze z czytnikiem linii papilarnych

Niektórzy eksperci przekonują, że niebawem biometria zastąpi tradycyjne metody tożsamości i stanie się standardem we wszystkich dziedzinach naszego życia. Zastąpi ona kody PIN, hasła, dowody osobiste. Już niebawem na rynku mają się pojawić pierwsze karty płatnicze z wbudowanym czytnikiem linii papilarnych. Komisja Europejska rekomenduje wprowadzenie we wszystkich krajach członkowskich biometrycznych dowodów osobistych, które uniemożliwiłyby kradzież tożsamości.  

więcej »
Nawet 2,5 mln euro na grant dla małych i średnich przedsiębiorstw w UE

Na grant w wysokości nawet do 2,5 mln euro mogą liczyć małe i średnie przedsiębiorstwa w ramach programu SME Instrument. O wsparcie mogą walczyć innowacyjne przedsiębiorstwa planujące nie tylko rozwój produktu, lecz także jego promocję oraz rozpoczęcie procesu komercjalizacji. SME Instrument jest częścią programu Horyzont 2020, będącego największym w historii Unii Europejskiej programem dofinansowania innowacji.

więcej »
Grupa Enea kończy I kwartał 2018 r. wzrostem EBITDA i znacznie wyższą produkcją energii

Wstępne wyniki za I kwartał 2018 r. Grupy Enea wskazują na poprawę EBITDA o 5,4% r/r. Wyraźnie widoczne są też efekty zwiększenia mocy wytwórczych Grupy za sprawą uruchomienia nowego bloku o mocy 1075 MW w Elektrowni Kozienice oraz przejęcia Elektrowni Połaniec – wytwarzanie energii elektrycznej w I kwartale wzrosło o 68,7% r/r, wynika ze wstępnych danych.

więcej »
PGE opracuje prototyp robota do zadań specjalnych w elektrowni

Grupa PGE pozyskała 27,5 mln zł na realizację innowacyjnych projektów w ramach Programu Badawczego Sektora Elektroenergetycznego. Granty z NCBR otrzyma 6 projektów rozwijanych na rzecz spółek z Grupy PGE. Jeden z nich polega na budowie robota do inspekcji kotłów energetycznych, w których elektrownie spalają zmielony węgiel.   

więcej »
Wyniki finansowe Grupy ABB w I kwartale 2018 roku

Rok 2018 rozpoczęliśmy od wzrostu zamówień we wszystkich dywizjach, wyższych obrotów i lepszych wyników operacyjnych. Integracja B&R przebiega bez problemów. Starannie przygotowujemy się do integracji biznesu GE Industrial Solutions, która ma nastąpić w II kwartale tego roku – powiedział prezes zarządu Grupy ABB Ulrich Spiesshofer. – Kontynuujemy inwestycje w obszar sprzedaży, badań i rozwoju oraz w ABB Ability, czyli nasze portfolio rozwiązań cyfrowych. ABB przeszła zmianę w ciągu ubiegłego roku, jest sprawniejsza w działaniu i silniejsza jako firma. Dzięki temu możemy w większym stopniu skupić się na naszych klientach i realizacji projektów – dodał Spiesshofer.

więcej »
Cyfryzacja napędza gospodarkę i zwiększa konkurencję

Nie ma branży, w którą nie wkracza cyfryzacja. Transformacja cyfrowa dotyka małe, średnie i duże przedsiębiorstwa. Od handlu i finansów po wielkie przedsiębiorstwa. Jak obliczą eksperci w ciągu ostatnich pięciu lat globalne wydatki na cyfryzację wyniosły 100 mld dolarów.

więcej »
e-Xim IT zadebiutuje na NewConnect

Na rynku NewConnect w drugiej połowie roku zadebiutuje firma e-Xim IT. Działalność firmy obejmuje usługi, w ramach których eksperci Spółki zapewniają całościową implementację rozwiązania w środowisku klienta, począwszy od analiz przedwdrożeniowych oraz konsultacji, poprzez instalację i szkolenia, kończąc na późniejszym, niejednokrotnie wieloletnim, wsparciu i rozwoju.

więcej »
Trump wprowadził cła na stal i aluminium

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump podpisał rozporządzenie, które wprowadza cła na import stali i aluminium do USA. To może wywołać decyzje o wprowadzeniu kolejnych barier w handlu, co może być poważnym ciosem dla wielu branż. Prowadzenie wojny handlowej pomiędzy Stanami a Europą to dla globalnej gospodarki poważny czynnik ryzyka – komentuje Mateusz Walewski, główny ekonomista Banku Gospodarstwa Krajowego.  

więcej »
Grupa Enea poprawia wyniki operacyjne i zamyka 2017 rok

Rok 2017 był dla Grupy Enea okresem dalszego rozwoju innowacyjnego koncernu surowcowo-energetycznego. Grupa znacząco powiększyła moce wytwórcze przejmując Elektrownię Połaniec, a także uruchamiając najnowocześniejszy w Polsce blok energetyczny o mocy 1.075 MW w Elektrowni Kozienice. 

więcej »
Wysokie kary dla dużych przedsiębiorstw za brak audytu energetycznego

Nieco ponad 3,5 tys. firm przeprowadziło obowiązkowy audyt energetyczny – wynika z danych URE. Według unijnych przepisów zobowiązane do tego są te przedsiębiorstwa, w których w jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych zatrudnionych było ponad 250 pracowników, a roczny dochód netto przekroczył 50 mln euro. Według szacunków ekspertów audyt powinno przeprowadzić od 3 do 5 tys. firm. Przedsiębiorstwa poinformowały, że potencjalne średnioroczne oszczędności energii finalnej wynoszą ponad 970 tys. toe/rok.

więcej »