Deutsch Version english version

 

Technologie

Karoseria samochodu jako bateria do gromadzenia energii?

Włókno węglowe, ze względu na swoje właściwości, tj. niską masę i bardzo wysoką wytrzymałość, coraz częściej wykorzystywane jest m.in. przy produkcji samochodów, samolotów czy rowerów. Szwedzcy naukowcy odkryli jednak wcześniej nieznane właściwości elektrochemiczne tego materiału. Jeśli się potwierdzą, włókno węglowe będzie mogło być wykorzystywane nie tylko do budowy elementów konstrukcyjnych, ale również do magazynowania energii.

więcej »
Robo-psy coraz bardziej doskonałe [video]

Wasze dzieci nękają Was nieustannymi prośbami o psa, ale przeraża Was wizja porannego wychodzenia na spacery, nieustannego sprzątania psiej sierści i ujadania na przychodzących gości? Rozwiązaniem mogą być robo-psy. Na razie ich umiejętności są jeszcze nieco ograniczone, ale za kilka lat swoim zachowaniem mogą niczym nie odbiegać od naturalnych czworonogów. A do tego można będzie nauczyć je kilku przydatnych czynności.

więcej »
Najszybsze łącze internetowe na świecie dla Poznaniaków

Symetryczny światłowód o prędkości przesyłu danych do 10Gb/s od dziś dostępny jest dla mieszkańców Poznania. Tym samym Polska dołącza do grona zaledwie kilku miejsc na świecie oferujących tak szybki Internet dla klientów indywidualnych.

więcej »
W tej rękawicy poczujemy wirtualne obiekty

Choć tzw. wirtualne rękawice nie są żadną nowością, to jednak wciąż dostępne na rynku rozwiązania mają szereg organiczeń. Aby je wyeliminować, naukowcy ze szwajcarskich uczelni EPFL w Neuchatel oraz w ETH Zurich opracowali specjalny model haptycznej rękawicy, który pozwala m.in. poczuć dotykany przez nas w wirtualnym świecie przedmiot.

więcej »
Stacje z płynnym wodorem. Przyszłość z problemami

Choć przyszłość w branży motoryzacyjnej wiązana jest z napędem wykorzystującym wodór jako paliwo, to jednak wciąż technologia ta nie do końca została dopracowana. Problemem mogą być np. stacje paliwowe z wodorem, które z jednej strony muszą posiadać duże zapasy tego paliwa, ale z drugiej muszą również zapewniać odpowiedni poziom bezpieczeństwa dla użytkowników.

więcej »
Najszybsza kamera na świecie

Naukowcy z Kalifornijskiego Instytutu Technicznego oraz kanadyjskiej uczelni wyższej INRS opracowali najszybszą kamerę na świecie, która jest w stanie pracować z prędkością nawet 10 bilionów klatek na sekundę. Pozwoli ona lepiej poznać nanoskalowe interakcje pomiędzy światłem a materią.

więcej »
Tak mogą wyglądać samoloty przyszłości

Wizje samochodów przyszłości pojawiają się dosyć często i generalnie mamy jakieś pojęcie, w jakim kierunku zmierza branża motoryzacyjna. Postanowiliśmy przyjrzeć się zatem, jaka przyszłość czeka przemysł lotniczy i jakimi samolotami będziemy podróżować za kilkanaście czy też kilkadziesiąt lat. Bardzo dobrą okazją do zaprezentowania swoich wizji był konkurs zorganizowany wspólnie przez Niemieckie Centrum Aeronautyczne (DLR) oraz NASA.

więcej »
Fizyczne bezpieczeństwo IT z systemem CMC III

Skuteczna ochrona centrum danych przed awarią to jedno z podstawowych wyzwań, przed którymi stoją administratorzy data center. Firma Rittal oferuje sprawdzony system monitorowania CMC III, który umożliwia nadzorowanie wszystkich najważniejszych warunków otoczenia w centrum danych.

więcej »
Inteligentne skrzyżowania zapewnią wyższy poziom bezpieczeństwa

Za bezpieczeństwo na naszych drogach nie będą już dbać wyłącznie kierowcy oraz coraz bardziej zaawansowane technicznie samochody. Volkswagen i Siemens pracują nad rozwiązaniami, które mają umożliwić wymianę informacji pomiędzy samochodami a infrastrukturą drogową, dzięki czemu przejazd zwłaszcza przez skrzyżowanie powinien być dużo bezpieczniejszy. Projekt ten opuścił już biura inżynierów i znajduje się w fazie testowej.

więcej »
Kamery termowizyjne: szybki i niezawodny sposób testowania paneli słonecznych 

Zapewnienie jakości ma fundamentalne znaczenie dla paneli słonecznych. Bezawaryjność paneli jest wstępnym warunkiem efektywnego wytwarzania energii, długiego okresu eksploatacji i wysokiego zwrotu z inwestycji. Aby zapewnić bezawaryjne działanie, wymagana jest szybka, prosta i niezawodna metoda oceny wydajności paneli słonecznych, zarówno podczas procesu produkcji, jak i po ich zainstalowaniu. Wykorzystanie kamer termowizyjnych do oceny działania paneli zapewnia kilka korzyści.

więcej »
Roboty z widokiem 360°

Roboty przemysłowe z reguły mają ograniczone pole widzenia, co znacząco zmniejsza ich funkcjonalność podczas procesów produkcyjnych. Naukowcy z Instytutu Fraunhofera w Monachium opracowali jednak specjalne czujniki, dzięki którym roboty będą miały zapewniony widok w zakresie 360°.

więcej »
Polski Solar Holding realizuje projekty na Dolnym Śląsku

Unijne dofinansowanie na realizację dwóch proekologicznych projektów w gminach Stara Kamienica i Prusice na Dolnym Śląsku pozyskał Polski Solar Holding. W efekcie na dachach około 400 domów pojawią się panele słoneczne. PSH już planuje kolejne działania w obszarze produkcji i dystrybucji energii ze źródeł odnawialnych.

więcej »