Deutsch Version english version

 

Technologie

Studenci z Pwr zaprezentowali swój nowy bolid

Co najmniej dwa miliony złotych i 250 dni pracy siedemdziesięcioosobowego zespołu potrzeba by zbudować prawdziwy bolid. Studenci Politechniki Wrocławskiej skupieni w zespole PWR Racing Team, zrobili to już po raz dziewiąty. Swój wóz oznaczyli symbolem RT 09.

więcej »
Elektromobilność mogłaby nakręcić gospodarkę

O elektromobillności obecny rząd wiele mówi. Jej rozwój pozwoliłby na powstanie nowych branż i technologii oraz pozwoliłby stworzyć nowy łańcuch wartości w polskim przemyśle. Z wyliczeń Cambridge Econometrics i Fundacji Promocji Pojazdów Elektrycznych wynika, że do 2030 roku elektryfikacja transportu drogowego przyczyni się do stworzenia około 50,8 tys. nowych miejsc pracy oraz wzrostu polskiej gospodarki o 0,3 proc. Do 2050 roku ten wzrost może sięgnąć nawet 1,1 proc.

więcej »
Nowa generacja rozwiązań monitorowania wydajności aplikacji

Monitoring wydajności aplikacji i sieci to rynek, który zdaniem firmy Gartner w 2020 roku osiągnie wartość 5.6 miliardów dolarów, rosnąc w tempie ok. 10 proc. na rok. Wzrosty napędza przede wszystkim cyfrowa transformacja i związana z nią potrzeba monitorowania doświadczeń użytkowników, w tym przede wszystkim tych korzystających z aplikacji biznesowych. Zdaniem Gartnera, to właśnie te funkcje są obecnie najważniejszym powodem dla szefów IT, aby inwestować w rozwiązania APM (Application Performance Monitoring).

więcej »
Cyfryzacja kraju za pieniądze z UE

Pieniądze przeznaczone na Program Operacyjny Polska Cyfrowa wydawane są zgodnie z planem – przekonują ministerialni urzędnicy. POPC zakłada, że przed 2025 rokiem dostęp do szerokopasmowego internetu o prędkości będzie możliwy w każdym gospodarstwie domowym. Program jest realizowany wyłącznie dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej.

więcej »
Cyforwe fabryki szansą dla polskiej gospodarki

Cyfrowe fabryki wykorzystują w procesach produkcyjnych połączone sieciowo inteligentne czujniki, urządzenia sterujące czy też roboty produkcyjne. Dane z tych wszystkich urządzeń są  zbierane i efektywnie przetwarzane w czasie rzeczywistym umożliwiając bardzo sprawne monitorowanie procesów produkcyjnych i inteligentne sterowanie nimi.

więcej »
Autonomiczne drony z wieloma kamerami będą zarządzały obiektami cywilnymi i wojskowymi

Dzięki sieciom neuronowym i algorytmom głębokiego uczenia maszynowego zarządzanie obiektami takimi jak parkingi, drogi czy obiekty wojskowe będzie się mogło odbywać z minimalnym wkładem czynnika ludzkiego. Projekt NeuroSpace do monitoringu przestrzennego wykorzysta drony wyposażone w wiele zaawansowanych czujników, m.in. sensory wizyjne. System sprawdzi się w zastosowaniach cywilnych, np. w badaniu incydentów drogowych, a także przy monitorowaniu infrastruktury wojskowej.

więcej »
Robotyzacja może rozwiązać problem niedoboru pracowników w Polsce

Robotyzacja może mieć pozytywny wpływ na poziom płac w polskiej gospodarce oraz rozwiązać problem niedoboru pracowników, który hamuje rozwój firm. Inwestycja w roboty przemysłowe w zależności od branży to koszt od kilkuset tysięcy do miliona złotych, ale na ogół bardzo szybko się one zwracają – nawet już po roku czy dwóch, zwiększając wydajność i konkurencyjność przedsiębiorstwa. Dzięki temu redukuje koszty i zapewnia dodatkowe przychody. W Polsce najwięcej takich urządzeń pracuje w przemyśle motoryzacyjnym, chemicznym i metalowym.

więcej »
Pepper, znany na całym świecie robot, będzie jeszcze łatwiej się komunikował

Pepper - humanoidalny robot, pracujący dla wielu firm na całym świecie - będzie witał gości hoteli, zachwalał produkty przedsiębiorstw, przyjmował klientów sklepów czy punktów usługowych jeszcze sprawniej niż do tej pory. Softbank Robotics America (SBRA) i Luxoft wspólnie będą rozwijać oprogramowanie robota. Wszystko po to, by interakcja z nim coraz bardziej przypominała kontakt z człowiekiem, a także, by łatwiej było zaadaptować go do potrzeb biznesu.

więcej »
Siemens wdraża ETCS na Węgrzech

Węgierska Spółka Rozwoju Infrastruktury Państwowej zleciła Siemensowi modernizację linii kolejowej na odcinku Százhalombatta - Pusztaszabolcs na Węgrzech. Prace obejmą instalację systemu sterowania pociągiem Trainguard 200, w tym Europejski System Sterowania Pociągiem (ETCS) poziom 2, radiowy system sterowania (RBC) jak również całościowe zasilanie elektryczne dla systemu, instalację i telekomunikację. Planowany odbiór odcinka linii to grudzień 2020 roku.

więcej »
microRTS — połączenie techniki PLC i świata IT w przełącznikach firmy MICROSENS

Wprowadzając na rynek oprogramowanie PLC o nazwie microRTS, firma MICROSENS, spółka zależna euromicron, integruje warstwę automatyzacji z infrastrukturą sieciową. Oprogramowanie zainstalowane w przełącznikach Ethernet zastępuje zwykłe systemy PLC, a narzędzie inżynieryjne microSys umożliwia programowanie zgodne z normą IEC 61131-3.

więcej »
SENER Polska policzy drzewa na świecie

Firma SENER Polska weźmie udział w kosmicznej misji liczenia drzew na Ziemi. Akcję organizuje Europejska Agencja Kosmiczna (ESA). Polska firma zdobyła kontrakt na zaprojektowanie urządzeń do montażu i testów struktury satelity oraz jego głównego instrumentu badawczego.

więcej »
ABB inwestuje w nowy kampus dla innowacji i szkoleń

ABB planuje zainwestować 100 milionów euro w rozbudowę siedziby, przejętej rok temu, firmy B&R w Eggelsbergu (Górna Austria) o kampus dla innowacji i szkoleń. Ta inwestycja organiczna w branży automatyki przemysłowej w ponad 130-letniej historii ABB wygeneruje około 1000 nowych miejsc pracy w sektorze zaawansowanych technologii w Austrii.

więcej »