Deutsch Version english version

 

Automatyzacja produkcji

Polskie firmy wciąż słabo pod względem automatyzacji produkcji

Choć inwestycja w zaawansowane systemy usprawniające produkcję, np. narzędzia IT pozwalające zwiększyć efektywność wytwarzania, to wydatek rzędu kilku, a nawet kilkunastu tysięcy złotych, to jednak taka inwestycja potrafi się zwrócić już nawet po roku. Niestety, wciąż polskie firmy podchodzą bardzo ostrożnie do tego typu wydatków.

więcej »
Człowiek jednak niezbędny w produkcji

W ciągu ostatnich kilku lat coraz częściej mówi się o wpływie automatyki na sektor przemysłowy. Wiele osób zadaje sobie pytanie: czy roboty w pełni zastąpią ludzi i co w takim przypadku stanie się z zatrudnionymi pracownikami? 

więcej »
Złącza na każdą okazję

Trudno sobie wyobrazić współczesne życie bez... łączy. Towarzyszą nam one przez ponad pięćdziesiąt lat ale stosowane są praktycznie wszędzie. W motoryzacji, górnictwie, transporcie, przemyśle spożywczym, górnictwie, budowie maszyn, budowie sieci itp.

więcej »
Sztuczna inteligencja potrzebuje człowieka

Według jednego z największych umysłów współczesnych czasów, zmarłego w marcu Stephena Hawkinga, głównym wyzwaniem związanym ze sztuczną inteligencją jest sposób kontrolowania jej przez człowieka. Gdy pozwolimy maszynie mieć swoje własne plany, cele, dążenia, może się okazać, że zacznie prowadzić działania, które będą dla nas niekorzystne lub których sobie nie życzymy.

więcej »
Więcej możliwości zastosowań dla robotów wspólpracujących

Trzy pierwsze produkty nowo powstała firma OnRobot przedstawiła na monachijskich targach Automatica. Są to chwytaki „Gecko Gripper", „Polyskin Tactile Gripper", „RG2-FT". Oprócz tego firma zaprezentowała linię produktów zmodernizowanych technicznie.

więcej »
Coraz więcej ataków przez szyfrowane łącza internetowe

Cyberprzestępcy coraz częściej przeprowadzają ataki z wykorzystaniem komunikacji szyfrowanej i plików malware. W 2017 roku każda przeciętna firma została zaatakowana w taki sposób aż 900 razy, a pośród wszystkich ataków malware te z wykorzystaniem szyfrowanych połączeń stanowiły aż 5%. To wnioski z najnowszego raportu SonicWall, producenta rozwiązań w obszarze cyberbezpieczeństwa.

więcej »
Cyfrowe innowacje z trybopolimerami

Ciągle istnieje popyt na rozwiązania polimerowe do aplikacji ruchomych - motion plastics. W 2017 roku firma igus zwiększyła sprzedaż o 17 procent do 690 milionów euro. Jednocześnie dokonano znacznych inwestycji w innowacyjność produktów, możliwości dostaw i digitalizację.

więcej »
Piłkarski igus na targach Mach-Tool

Jako mundialową strefę kibica przedstawi swoje stoisko na poznańskich targach Mach-Tool firma igus. Mundialowa otoczka nie powinna jednak nikogo zmylić – najważniejsza na stoisku igus będzie technologia. To ona stanie się prawdziwym reżyserem targowej gry.

więcej »
Serwonapędy w automatyce przemysłowej i robotyce

Automatyzacja wielu procesów nie tylko związanych z produkcją przemysłową i robotyką zwiększyła zapotrzebowanie na nowoczesne układy wykonawcze pracujące w zamkniętej pętli sprzężenia zwrotnego, czyli serwonapędy. Oczekuje się od nich dużej szybkości i precyzji oraz na przykład w robotyce – urządzeń o małych wymiarach i dużej mocy.

więcej »
Aby uniknąć kosztownych przestojów

Inwestycja w robotyzację produkcji, choć na wstępie dość kosztowna, może się nie tylko zwrócić z nawiązką, ale w dzisiejszych czasach wydaje się być konieczna, by móc rywalizować o klienta na konkurencyjnym rynku. Aby jednak zwrot z takiej inwestycji nastąpił jak najszybciej, niezbędna jest w pełni wydajna praca robota. Może ona jednak zostać zakłócona przez różnego rodzaju usterki, powodujące przestoje linii produkcyjnej. Dlatego tak istotny jest właściwy i regularny serwis robotów przemysłowych.

więcej »
Miejsce spotkań - targi Automaticon 2018

Nikt nie ma wątpliwości. Największa branżowa impreza targowa, Międzynarodowe Targi Automatyki i Pomiarów Automaticon, które co roku w marcu odbywają się w Warszawie, jest miejscem spotkań. Nikt już w czasie tego typu wydarzeń nie ubija interesów.

więcej »
Sztuczna inteligencja nie rozumie ludzkich emocji

Jak wynika z badania SAS, 32% przedstawicieli firm z regionu EMEA uważa, że problemy etyczne związane z wykorzystaniem sztucznej inteligencji stanowią jedno z głównych wyzwań związanych ze stosowaniem tej technologii. Respondenci zwrócili również uwagę na kwestie odpowiedzialności (także prawnej) za działania systemów wykorzystujących AI. Zdaniem ekspertów SAS, brak umiejętności oceny moralnej prowadzonych działań oraz przecenianie możliwości sztucznej inteligencji stanowią obecnie jedne z największych wyzwań, przed jakimi stoją twórcy i użytkownicy rozwiązań AI.  

więcej »