Deutsch Version english version

 

Przemysł 4.0

4 kierunki rozwoju infrastruktury przedsiębiorstw w ciągu najbliższych 3 lat

Wyzwania związane z RODO, rozwiązania z zakresu kognitywnej i sztucznej inteligencji w co drugiej firmie, dalszy wzrost wydatków na usługi infrastruktury na żądanie czy wzrost liczby i znaczenia rozwiązań kontenerowych to najważniejsze kierunki, w których do 2021 roku rozwijać się będzie infrastruktura przedsiębiorstw.

więcej »
Bezpieczny transfer danych w Przemyśle 4.0

Komunikacja w czasie rzeczywistym, łącząca wszystkie poziomy w fabryce, jest jednym z kluczowych elementów, które umożliwią realizację wizji fabryki przyszłości. W tym celu coraz częściej wykorzystuje się kable Ethernet, nie tylko w urządzeniach stałych, ale także i przede wszystkim w urządzeniach ruchomych.

więcej »
Przemysł stawia na automatykę. Systemy modułowe zapewnią szybką implementację i łatwość obsługi

Z roku na rok automatyzacja znajduje zastosowanie w kolejnych dziedzinach. Dzięki jej wdrożeniu firmy mogą poprawić produktywność, jakość i przede wszystkim szybkość produkcji. Maszyny popełniają też mniej błędów od ludzi. Coraz więcej maszyn podłącza się też do Internetu. Przyszłością automatyki w przemyśle są modułowe systemy, które dostarczają żądaną funkcjonalność, a nie poszczególne, pojedyncze urządzenia. Ich zaletą jest przede wszystkim szybkość wdrożenia, ale również łatwiejsza obsługa linii produkcyjnej. W ciągu 5 lat rynek automatyki przemysłowej osiągnie wartość blisko 240 mld dolarów.

więcej »
Ochrona środowiska - jedno z największych wyzwań Przemysłu 4.0

Zmiany klimatyczne oraz ograniczony dostępu do czystej energii to zdaniem Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju Przemysłowego jedne z największych wyzwań, stojących przed Przemysłem 4.0. W jaki sposób ich realizacja przyczyni się do większej dbałości o środowisko naturalne?

więcej »
Identyfikacja radiowa ułatwi automatyzację przemysłu

Technologia RFID służy automatyzacji przemysłu nie tylko poprzez identyfikację towarów, lecz także przez umożliwienie monitorowania i zarządzania procesami produkcyjnymi. Ten typ komunikacji znalazł już powszechne zastosowanie w handlu, hotelarstwie, zabezpieczeniach pomieszczeń czy przemyśle. Znajdziemy go między innymi w zabezpieczeniach sklepowych towarów przed kradzieżą, systemach elektronicznej ewidencji czasu pracy czy kartach magnetycznych umożliwiających otwarcie drzwi w firmie lub hotelowym pokoju. Przyszłością są znaczniki RFID bez kontrolerów, których znacznie mniejszy koszt pozwoli na implementację w wielu różnych dziedzinach, jak np. sklepy detaliczne.

więcej »
Technologia napędowa w Industry 4.0, IoT, Smart Factory

Wypowiedź Cezarego Zielińskiego, Prezesa Zarządu Margo Sp. z o.o. sp.k.

więcej »
Miejsce spotkań - targi Automaticon 2018

Nikt nie ma wątpliwości. Największa branżowa impreza targowa, Międzynarodowe Targi Automatyki i Pomiarów Automaticon, które co roku w marcu odbywają się w Warszawie, jest miejscem spotkań. Nikt już w czasie tego typu wydarzeń nie ubija interesów.

więcej »
Międzynarodowe Targi Automatyki i Pomiarów Automaticon wystartowały po raz 24

Automaticon - Międzynarodowe Targi Automatyki i Pomiarów, rozpoczęły się 20.03.2018 r. w Warszawie. Redakcja magazynu  "elektrotechnik AUTOMATYK" również jest na tarchach. Zapraszamy do odwiedzenia naszego stoiska E-4

Impreza ta jest największym w kraju forum, na którym spotykają się producenci i odbiorcy automatyki przemysłowej. Tegoroczna edycja targów jest już dwudziestą czwartą i trwać będzie do piątku. 

więcej »
Technologia napędowa w Przemyśle 4.0

Wypowiedź Karola Staworko, Dyrektora działu I DT Motion Control, Siemens Sp. z o.o.

więcej »
Przemysł 4.0 z polskiej perspektywy

Dziś właściwym nie jest pytanie, czy należy wdrażać idee Przemysłu 4.0, ale jak zrobić to najbardziej efektywnie, by niezbędna implementacja nowoczesnych technologii przyniosła przedsiębiorstwu, a w szerszej perspektywie również całej gospodarce, jak najwięcej korzyści. Rezygnacja z tej transformacji może skutkować dla gospodarki zejściem ze ścieżki stabilnego wzrostu, a nawet stagnację, a dla przedsiębiorstwa utratę przewagi konkurencyjnej i w dłuższej perspektywie realne straty.

więcej »
Sztuczna inteligencja nie rozumie ludzkich emocji

Jak wynika z badania SAS, 32% przedstawicieli firm z regionu EMEA uważa, że problemy etyczne związane z wykorzystaniem sztucznej inteligencji stanowią jedno z głównych wyzwań związanych ze stosowaniem tej technologii. Respondenci zwrócili również uwagę na kwestie odpowiedzialności (także prawnej) za działania systemów wykorzystujących AI. Zdaniem ekspertów SAS, brak umiejętności oceny moralnej prowadzonych działań oraz przecenianie możliwości sztucznej inteligencji stanowią obecnie jedne z największych wyzwań, przed jakimi stoją twórcy i użytkownicy rozwiązań AI.  

więcej »
Smart Factory – czyli fabryka przyszłości

O koncepcji Przemysłu 4.0, czyli czwartej rewolucji przemysłowej, słyszał już chyba każdy, kto choć średnio interesuje się tematyką produkcji przemysłowej, nowymi technologiami produkcyjnymi czy też nowoczesnymi procesami biznesowymi. Z pojęciem tym nierozerwalnie połączone jest też inne – Smart Factory – które warunkuje pełne wdrożenie w przedsiębiorstwie koncepcji Industry 4.0. Jak pokazują jednak polskie realia, choć nie tylko, wciąż są problemy z pełną implementacją poszczególnych elementów "inteligentnej fabryki".

więcej »